'}}

Jak założyć bloga internetowego?

Karina Oleksy


Każdego miesiąca aż 409 mln osób przegląda blogi WordPress. W ciągu zaledwie 30 dni daje to ponad 20 mld przejrzanych stron. WordPress wyróżnia ogromna popularność, dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na otwarcie bloga właśnie na tym CMS. W poniższym poradniku wyjaśnimy, w jaki sposób założyć bloga na WordPress.

Jak założyć bloga na WordPress - od czego zacząć?

WordPress to napisany w języku PHP system zarządzania treścią (ang. CMS - Content Management System). To właśnie ta platforma obsługuje 43% wszystkich stron internetowych. Założenie bloga na podstawie tego CMS wydaje się więc najrozsądniejszą decyzją. Mimo sporej konkurencji innych platform, które również umożliwiają otwarcie bloga, to właśnie WordPress jest wśród nich prawdziwym liderem. 

WordPress możemy podzielić na:

  • WordPress.com -  w zależności od wybranego pakietu, platforma ta może być bezpłatna lub płatna. Wybierając wersję darmową, nie musisz mieć własnego hostingu, a prowadzony przez Ciebie blog będzie widniał pod następującą domeną: nazwabloga.wordpress.com
  • WordPress.org - ta wersja jest darmowa, jednak wymaga własnego serwera oraz domeny.

Więcej o tej platformie przeczytasz tutaj -  WordPress CMS.

Krok 1. Wybranie domeny

Domena to unikalny adres internetowy, pod którym Twój blog będzie dostępny. Wybierając nazwę dla swojego bloga, pamiętaj, aby nawiązywała do opisywanej przez Ciebie tematyki. Powinna również być prosta do zapamiętania. Zastanów się również, do jakiej społeczności zamierzasz kierować swojego bloga. Jeśli do osób mieszkających w Polsce  - wybierz rozszerzenie .pl. Jeśli do osób poza granicami naszego państwa - wybierz końcówkę .com.

Krok 2. Wybranie hostingu

Mówiąc najprościej na hostingu, będą przechowywane pliki oraz dane Twojego bloga.

Wybierając takie „miejsce”, zwróć uwagę na:

  • elastyczność, czyli w razie konieczności automatycznego zwiększenia jego zasobów
  • jego pojemność
  • liczbę baz danych
  • szybkość transferu
  • przepustowość łącza internetowego
  • zabezpieczenia
  • wsparcie techniczne
  • możliwość testowania

Porównanie powyższych parametrów pozwoli Ci wybrać najkorzystniejszy hosting.

Krok 3. Instalowanie aplikacji na hostingu

Przejdź na stronę https://pl.wordpress.org/download/, po czym kliknij „Pobierz WordPressa”. Następnie rozpakuj pobrany plik, np. za pomocą aplikacji WinRAR lub 7-Zip. Potem otwórz aplikację do FTP (ang. File Transfer Protocol — protokół transferu plików), np. FileZilla lub Total Commander. Dane, które należy tam wpisać, powinieneś otrzymać w mailu po zakupie usługi hostingowej. Są one potrzebne do połączenia FTP. Następnie wgraj rozpakowane wcześniej pliki do głównego foldera domeny „/public_html/”. 

Zaloguj się na stronie hostingodawcy w celu stworzenia bazy danych MySQl. Znajdź funkcję dodawania/tworzenia bazy danych. Następnie wpisz m.in. jej nazwę, hasło oraz nazwę użytkownika. Potem z poziomu przeglądarki przejdź do własnej strony, gdzie będziesz mógł dokończyć instalację WordPress. Wybierz język, podaj nazwę bazy danych, którą wcześniej utworzyłeś, a także dane logowania. Następnie kliknij „Wyślij” i podaj tytuł witryny oraz dane logowania administratora, po czym kliknij „Zainstaluj WordPressa”

Krok 4. Logowanie do WordPress

Wpisz adres www.nazwaTwojegobloga.pl/wp-login.php, po czym podaj e-mail oraz hasło ustawione podczas rejestracji. Po zalogowaniu zobaczysz kokpit, czyli panel użytkownika.  Głównymi elementami nawigacyjnymi są pasek narzędzi oraz panel administracyjny. Pierwszy z nich pozwoli Ci m.in. znaleźć treść na stronie, dodać nowy wpis na bloga, edytować go, a także dodać nową stronę. W panelu administracyjnym znajdziesz natomiast zakładki, które pozwolą Ci edytować swojego bloga.

Krok 5. Motywy oraz szablony

Dzięki gotowym i bezpłatnym szablonom możesz zmienić wygląd bloga, począwszy od układu tekstu i grafik, a skończywszy na typografii i kolorach. Pamiętaj, że motyw jest rozszerzeniem, które pozwala zmieniać wygląd strony. Z kolei szablony są funkcją motywów, które odpowiadają za stworzenie dodatkowych stylów dostępnych na poszczególnych podstronach. Warto dodać, że nie musisz ograniczać się tylko do podstawowych szablonów, ponieważ możesz dokupić nie tylko te dostępne w katalogu WordPress, ale i oferowane przez indywidualnych twórców. 

Jak widzisz założenie własnego bloga na WordPress, wymaga dosyć dużej wiedzy z zakresu protokołu FTP, czy tworzenia baz danych MySQL. Mimo że wiele osób słyszało już o tych pojęciach, to nie wszystkie z nich potrafią podać ich dokładne wyjaśnienia. Taka wiedza jest natomiast bardzo przydatna podczas tworzenia własnego bloga.

WordPress ma co prawda intuicyjny panel w obsłudze, a użytkownicy go chwalą, jednak zastanów się — kto lepiej poradzi sobie z jego obsługą? Wykwalifikowany profesjonalista? Czy osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z blogowaniem i nie ma specjalistycznej wiedzy w tym zakresie? Jeśli uważasz, że pierwsza odpowiedź jest poprawna, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy SkyIT, która zajmie się procesem tworzenia bloga od A do Z.

Planujesz wdrożyć strategię SEO dla swojej strony internetowej?

A może już ją wdrożyłeś, ale nie widzisz spodziewanych rezultatów? W takim przypadku wykonanie audytu SEO może być kluczowe dla poprawy pozycji Twojej strony w wyszukiwarkach i zwiększenia liczby odwiedzin.

Sprawdź swoją stronę klikając w przycisk!


9zł

MIESIĘCZNIE

MAŁA

PROSTA STRONA

INTERNETOWA

1 podstrona

Subdomena iNOOB.PL

Darmowy certyfikat SSL

Szablony FREE

Wsparcie BOK

3 dni bezpłatnie

Rezygnujesz kiedy chcesz


SeoHost.pl