CMS WordPress

CMS WordPress to 78 milionów wszystkich stron internetowych

CMS WordPress zaufało najwięcej właścicieli stron internetowych (a ich liczba cały czas rośnie).

CMS WordPress - co to jest ?

WordPress to system zarządzania treścią (Content Management System - CMS), zaprogramowany w języku PHP. Premiera jego pierwszej, oficjalnej wersji miała miejsce 27 maja 2003 roku, a jego pomysłodawcami byli Mike Little oraz Matt Mullenweg. Początkowym założeniem WordPress była obsługa blogów internetowych. Z czasem rozszerzono dostępne w nim funkcjonalności o zakładkę „Strony”. Użytkownicy mogli tworzyć dodatkowe podstrony, a także uzyskali dostęp do nowego systemu motywów, czy narzędzi do moderowania komentarzy.

Obecnie przy pomocy WordPress możesz tworzyć zaawansowane strony internetowe. System przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy – począwszy na instalacji, a skończywszy na backupie. WordPress funkcjonuje na podstawie bazy danych MySQL. To oprogramowanie typu open source. Jest rozpowszechniane na licencji GNU General Public License, dzięki czemu korzystanie z niego jest bezpłatne.

WordPress w liczbach

Aż 78 milionów (43%) wszystkich stron internetowych jest stworzonych oraz obsługiwanych przez WordPress, co czyni go najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią. Co więcej - został przetłumaczony na (aż) 68 języków. Te dane jasno pokazują, że to właśnie WordPress zaufało najwięcej właścicieli stron internetowych (a ich liczba cały czas rośnie).

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

WordPress to system, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Czemu zawdzięcza swój sukces? Korzystanie z niego jest bezpłatnie. Umożliwia to oprogramowanie typu open source. Oprócz tego użytkownicy mogą edytować oraz modyfikować jego kod wedle własnych preferencji. Co więcej — mogą go dowolnie kopiować oraz rozpowszechniać. WordPress słynie również z tysięcy darmowych motywów, wtyczek, a także widżetów. Większość motywów została opracowana dzięki technologii RWD (Responsive Web Design — responsywna strona www).

Powyższe funkcje sprawiają, że użytkownicy mogą tworzyć dowolne strony internetowe. Zarówno te mniej zaawansowane, np. blog, portfolio, czy landing page, jak i te wymagające większego nakładu pracy m.in. sklep internetowy, serwis społecznościowy, platforma kursów online bądź rozbudowany serwis informacyjny.

Z WordPress mogą korzystać osoby, które nie mają technicznej wiedzy z zakresu informatyki.

Warto również dodać, że WordPress nieustannie poprawia swoją wydajność dzięki bieżącym aktualizacjom. Użytkownicy mają więc pewność, że CMS jest nie tylko bezpieczny, ale i ciągle wdraża nowe funkcje w celu jeszcze lepszego funkcjonowania. Prosty interfejs sprawia, że korzystanie z niego jest naprawdę proste. Wykorzystanie gotowych motywów stron, które w dodatku są darmowe to prawdziwa gratka dla każdego laika.

WordPress jest również przyjazny pozycjonowaniu stron.

Jak wiadomo jest to bardzo ważne działanie, którego celem jest wysoka pozycja witryny w wynikach wyszukiwania. Użytkownicy WordPress stworzyli odpowiednie wtyczki, które pozwalają optymalizować treści oraz słowa kluczowe znajdujące się na stronie. Możesz więc samodzielnie pozycjonować swoją witrynę.

WordPress zadbał również o responsywność.

 Oznacza to, że strony stworzone na tym CMS ładnie prezentują się na smartfonach. Jest to bardzo ważna funkcja. Dlaczego? W Polsce ze smartfonów korzysta aż 73% osób. Gdy dana strona nie będzie dopasowana pod wyświetlanie na telefonie, użytkownik po prostu nie będzie chciał jej przeglądać. Co więcej — responsywność jest jednym z czynników branych pod uwagę w rankingu Google.

WordPress.com vs WordPress.org – czym się różnią?

Niektórym osobom może wydawać się WordPress to po prostu WordPress. Okazuje się jednak, że występuje on w dwóch różnych wersjach pod różnymi domenami.

Podstawowa wersja WordPress.com jest darmowa. Dzięki niej użytkownicy mogą stworzyć blog oparty na prostym szablonie. Istnieje również jego płatna wersja. Mimo że zawiera więcej możliwości niż jej bezpłatny odpowiednik, to i tak nie wygrywa w porównaniu z WordPress.org.

WordPress.org to program (skrypt), który instalujesz na własnym serwerze pod własną domeną. Możesz wybierać spośród wielu darmowych wtyczek oraz szablonów. Uzyskujesz również pełny dostęp do kodu źródłowego, który możesz modyfikować wedle własnego uznania.

Z WordPress.com powinny skorzystać osoby, które chcą prowadzić bloga w celach hobbystycznych. Jeśli natomiast chcesz stworzyć bardziej profesjonalną stronę i zamierzasz ją rozwijać przez najbliższe lata, wybierz WordPress.org.