FB PIxel

WP Desk, wtyczki do stron oraz sklepów internetowych w 2023 roku

WP Desk Logo

WP Desk to polska firma, która oferuje wtyczki do stron oraz sklepów internetowych opartych na WordPress i WooCommerce. Jej cechą wyróżniającą jest transparentność. Swoje produkty firma dostosowuje do polskiego rynku e-commerce. Ma na uwadze zarówno jego możliwości, jak i ograniczenia, czy regionalizm. Mimo że działalność firmy ma charakter międzynarodowy, to jej przedstawiciele nie zapominają o polskich przedsiębiorcach i biorą pod uwagę potrzeby rodzimego rynku.

WooCommerce to jedna z najpopularniejszych wtyczek typu open source dla WordPress. Swoją premierę miała 27 września 2011 r. W ciągu zaledwie 3 lat pobrano ją 4 miliony razy. Do serc użytkowników trafiła dzięki prostemu interfejsowi oraz braku płatności wynikającej z jej użytkowania. Jednak, która firma oferuje wsparcie wtyczki oparte o działanie WordPress i WooCommerce?

Wtyczki integrujące WooCommerce

Działalność firmy sięga 2012 r. kiedy to jej dwóch założycieli stworzyło pierwszą wtyczkę – WP Desk Przelewy24. Firma prężnie się rozwija, dzięki czemu premiera jego sklepu internetowego ma miejsce już 16 lipca 2013 r. Jeszcze w tym samym roku powstaje pierwsza wtyczka wysyłkowa Paczkomaty InPost. Kolejnymi wtyczkami są te przeznaczone do płatności online, wśród których można wyróżnić DotPay, PayU czy Tpay WooCommerce. Już rok później swoją premierę ma pierwsza wtyczka WooCommerce księgowość, czyli Faktury WooCommerce. W 2015 roku swój debiut mają kolejne integracje, chociażby z Pocztą Polską. Załoga firmy powiększyła się o kolejne 2 osoby.

W 2016 roku zespół może pochwalić się aż 30 wtyczkami i jednym z ważniejszych produktów, do których należy Flexible Shipping PRO. Za niedługo zostaje uruchomiona platforma przeznaczona do sprzedaży wtyczek dla zewnętrznych deweloperów o nazwie Marketplace. W 2017 roku swoją premierę ma wtyczka Flexible Product Fields, a zespół liczy już 6 osób. Rok później mamy do czynienia z zaawansowanym rozwojem kategorii wtyczek księgowych oraz wysyłkowych. Do zespołu dołączają kolejni pracownicy. W 2019 roku swój debiut ma wtyczka ShopMagic PRO, która zostaje przeznaczona do marketing automation. Zespół liczy 13 osób. W ciągu zaledwie roku liczba jego członków zostaje podwojona. Oprócz tego rusza WP Talks, czy seria wywiadów dotyczących środowiska WordPress.

W 2021 roku zespół tworzy ponad 30 osób. Co więcej, w tym roku swoją premierę ma WP Store, czyli platforma przeznaczona zarówno do tworzenia, jak i prowadzenia sklepów WooCommerce.

Dlaczego warto korzystać z usług platformy?

Zespół tworzą prawdziwi pasjonaci branży WooCommerce. Dla nich praca to prawdziwa przyjemność. Z tego powodu chcą zapewnić maksymalny komfort korzystania ze wspomnianej wcześniej wtyczki polskim użytkownikom. W tym celu już od 2011 roku zajmują się polskimi tłumaczeniami WooCommerce oraz wtyczek do WordPress. Tłumaczą każdą nową wersję beta WooCommerce fraza po frazie. Dzięki temu w chwili premiery takiej wtyczki polska społeczność ma dostęp do aktualnych i wysokojakościowych tłumaczeń.

Storefront jest jednym z popularniejszych open sourcowych motywów. Osoby, które stworzyły WooCommerce, stwierdziły, że to właśnie ten motyw będzie domyślny. Zespół postanowił go w całości przetłumaczyć na język polski. Nie dość, że motyw ten wyróżnia funkcjonalność, to jeszcze użytkownicy mogą z niego korzystać w języku polskim. Oprócz oferty premium użytkownicy mają możliwość korzystania z darmowych wtyczek. Niektórzy z nich potrzebują zaawansowanych funkcji, ponieważ do działania ich strony, czy sklepu wystarczą tylko te podstawowe. Dzięki nim wspomniane wcześniej domeny mają szansę na ciągły rozwój i wdrażanie coraz to nowszych funkcjonalności.

W katalogu firmy znajdują się także m.in.:

Systemy płatności

To jednak nie koniec zalet. W ramach zakupu wtyczki użytkownicy otrzymują również możliwość aktualizacji przez rok od daty zakupu, a także pomoc techniczną. Po 12 miesiącach mogą dalej korzystać z wtyczek, jednak nie mają już możliwości aktualizacji z własnego panelu oraz dostępu do wsparcia technicznego. W przypadku zakupu większej ilości wtyczek firma oferuje również ciekawe rabaty.

Co to jest Core Web Vitals?

Algorytmy Google biorą pod uwagę nie tylko treści znajdujące się na danej stronie, czy optymalizację techniczną. Równie ważnym czynnikiem są doświadczenia użytkowników znane jako User Experience (UX). W celu otrzymywania przez internautów coraz to lepszych wyników wyszukiwania powstało Core Web Vitals. Czym dokładnie jest i jaki ma wpływ na działanie stron internetowych?

Core Web Vitals

Core Web Vitals tworzy zestaw trzech wskaźników, które mierzą rzeczywiste doświadczenia użytkowników przeglądających daną stronę.

Co to jest Core Web Vitals?
Co to jest Core Web Vitals? 7
core web vitals fid
Co to jest Core Web Vitals? 8
core web vitals cls
Co to jest Core Web Vitals? 9

Do głównych aspektów wchodzących w skład CWV należą:

  • wydajność ładowania strony – LCP
  • czas interakcji – FID
  • stabilność wizualna – CLS

Warto dodać, że oprócz głównych miar występują również te uzupełniające. Należą do nich FCP (ang. First Contentful Paint), TBT (ang. Total Blocking Time), TTFB (ang. Time to First Byte), a także TTI (ang. Time to Interactive). W dalszej części artykułu omówimy tylko LCP, FID oraz CLS. Dlaczego? To właśnie te wskaźniki należy ciągle analizować i ulepszać. Dzięki temu właściciel danej strony internetowej będzie mógł wzmocnić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. 

Largest Contentful Paint

Pierwszym wskaźnikiem jest LCP, który mierzy wydajność ładowania strony. Użytkownik, który wejdzie w dany URL, uruchamia proces, który bada, w jakim czasie zostanie wygenerowany najbardziej zaawansowany element lub funkcjonalność. Aby internauta w tym aspekcie odniósł pozytywne wrażenie o stronie, LCP nie może wynieść więcej niż 2,5 sekundy. Wynik 2,5-4 sekundy uznaje się za przeciętny i wymagający poprawy. Z kolei wynik powyżej 4 sekund może przyczynić się nawet do opuszczenia strony przez użytkownika.

First Input Delay

FID mierzy czas, w jakim serwer załaduje interakcję, której użytkownik użył jako pierwszej po wejściu na stronę. Mówiąc nieco prościej – jest to czas mierzony od momentu, gdy internauta podjął jakąś interakcję (np. kliknął przycisk CTA – Call to Action) do momentu, gdy przeglądarka na nią zareaguje. Pomiar ten jest szczególnie ważny, gdy dana strona potrzebuje reakcji użytkownika, aby stała się interaktywna. W celu spełnienia standardów Google czas FID nie powinien wynieść więcej niż 100 milisekund. Wynik 100-300 milisekund wymaga poprawy, natomiast ten powyżej 400 milisekund wpłynie już negatywnie na użytkownika.

Cumulative Layout Shift

CLS mierzy stabilność wizualną. Jest to wielkość przesunięcia układu domeny w trakcie fazy ładowania. Wynik może wynieść od 0 do 1, gdzie 0 oznacza brak przesunięcia, natomiast 1 — największe przesunięcie. Czynnik CLS odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia Google, ponieważ przesuwanie się elementów na stronie podczas jej ładowania może wpłynąć negatywnie na doświadczenia użytkowników. Warto zadbać, aby CLS znalazł się w przedziale 0-0.1. Wynik powyżej 0.1-0.25 jest uznawany jako przeciętny. Natomiast ten przekraczający 0.25 wymaga już pełnej optymalizacji. 

Jak sprawdzić wartości czynników Core Web Vitals?

Wartości Core Web Vitals można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich są dane laboratoryjne, czyli lab data. Poszczególnych pomiarów można dokonać za pomocą specjalnych narzędzi. Dane te można znaleźć, chociażby w Page Speed Insights, czy Lighthouse w Google Dev Tools. Drugim sposobem są dane zgromadzone, czyli field data. Pochodzą z wizyt użytkowników korzystających z przeglądarki Chrome. Field data podają średnie wyniki z ostatnich 28 dni. Można je zmierzyć za pomocą Google Search Console lub Google PageSpeed. Aby sprawdzić dane, wystarczy założyć konto we wspomnianym już wcześniej Google Search Console. W zakładce Ulepszenia znajdują się raporty CWV (zarówno dla komputerów, jak i urządzeń mobilnych). Następnie wystarczy wejść w wybrany raport i precyzyjnie go przeanalizować. 

Wskaźniki wchodzące w skład Core Web Vitals odgrywają bardzo ważną rolę w działaniu każdej strony internetowej. To właśnie one wpływają na pozytywne lub negatywne doświadczenia użytkowników. Właściciele stron, którzy chcą, aby ich domeny zostały dobrze odebrane przez internautów, powinni zwrócić szczególną uwagę na wyniki trzech głównych czynników, do których należą LCP, FID oraz CLS. Satysfakcjonujące wyniki będą miały korzystny wpływ na pozycjonowanie. 

Jak stworzyć bloga internetowego?

Każdego miesiąca aż 409 mln osób przegląda blogi WordPress. W ciągu zaledwie 30 dni daje to ponad 20 mld przejrzanych stron. WordPress wyróżnia ogromna popularność, dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na otwarcie bloga właśnie na tym CMS. W poniższym poradniku wyjaśnimy, w jaki sposób założyć bloga na WordPress.

Darmowy blog na WordPress – od czego zacząć?

WordPress to napisany w języku PHP system zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System). To właśnie ta platforma obsługuje 43% wszystkich stron internetowych. Założenie bloga na podstawie tego CMS wydaje się więc najrozsądniejszą decyzją. Mimo sporej konkurencji innych platform, które również umożliwiają otwarcie bloga, to właśnie WordPress jest wśród nich prawdziwym liderem. 

WordPress możemy podzielić na:

  • WordPress.com –  w zależności od wybranego pakietu, platforma ta może być bezpłatna lub płatna. Wybierając wersję darmową, nie musisz mieć własnego hostingu, a prowadzony przez Ciebie blog będzie widniał pod następującą domeną: nazwabloga.wordpress.com
  • WordPress.org – ta wersja jest darmowa, jednak wymaga własnego serwera oraz domeny.

Więcej o tej platformie przeczytasz tutaj –  WordPress CMS.

Krok 1. Wybranie domeny

Domena to unikalny adres internetowy, pod którym Twój blog będzie dostępny. Wybierając nazwę dla swojego bloga, pamiętaj, aby nawiązywała do opisywanej przez Ciebie tematyki. Powinna również być prosta do zapamiętania. Zastanów się również, do jakiej społeczności zamierzasz kierować swojego bloga. Jeśli do osób mieszkających w Polsce  – wybierz rozszerzenie .pl. Jeśli do osób poza granicami naszego państwa – wybierz końcówkę .com.

Krok 2. Wybranie hostingu

Mówiąc najprościej na hostingu, będą przechowywane pliki oraz dane Twojego bloga.

Wybierając takie „miejsce”, zwróć uwagę na:

  • elastyczność, czyli w razie konieczności automatycznego zwiększenia jego zasobów
  • jego pojemność
  • liczbę baz danych
  • szybkość transferu
  • przepustowość łącza internetowego
  • zabezpieczenia
  • wsparcie techniczne
  • możliwość testowania

Porównanie powyższych parametrów pozwoli Ci wybrać najkorzystniejszy hosting.

Krok 3. Instalowanie aplikacji na hostingu

Przejdź na stronę https://pl.wordpress.org/download/, po czym kliknij „Pobierz WordPressa”. Następnie rozpakuj pobrany plik, np. za pomocą aplikacji WinRAR lub 7-Zip. Potem otwórz aplikację do FTP (ang. File Transfer Protocol — protokół transferu plików), np. FileZilla lub Total Commander. Dane, które należy tam wpisać, powinieneś otrzymać w mailu po zakupie usługi hostingowej. Są one potrzebne do połączenia FTP. Następnie wgraj rozpakowane wcześniej pliki do głównego foldera domeny „/public_html/”. 

Zaloguj się na stronie hostingodawcy w celu stworzenia bazy danych MySQl. Znajdź funkcję dodawania/tworzenia bazy danych. Następnie wpisz m.in. jej nazwę, hasło oraz nazwę użytkownika. Potem z poziomu przeglądarki przejdź do własnej strony, gdzie będziesz mógł dokończyć instalację WordPress. Wybierz język, podaj nazwę bazy danych, którą wcześniej utworzyłeś, a także dane logowania. Następnie kliknij „Wyślij” i podaj tytuł witryny oraz dane logowania administratora, po czym kliknij „Zainstaluj WordPressa”

Krok 4. Logowanie do WordPress

Wpisz adres www.nazwaTwojegobloga.pl/wp-login.php, po czym podaj e-mail oraz hasło ustawione podczas rejestracji. Po zalogowaniu zobaczysz kokpit, czyli panel użytkownika.  Głównymi elementami nawigacyjnymi są pasek narzędzi oraz panel administracyjny. Pierwszy z nich pozwoli Ci m.in. znaleźć treść na stronie, dodać nowy wpis na bloga, edytować go, a także dodać nową stronę. W panelu administracyjnym znajdziesz natomiast zakładki, które pozwolą Ci edytować swojego bloga.

Krok 5. Motywy oraz szablony

Dzięki gotowym i bezpłatnym szablonom możesz zmienić wygląd bloga, począwszy od układu tekstu i grafik, a skończywszy na typografii i kolorach. Pamiętaj, że motyw jest rozszerzeniem, które pozwala zmieniać wygląd strony. Z kolei szablony są funkcją motywów, które odpowiadają za stworzenie dodatkowych stylów dostępnych na poszczególnych podstronach. Warto dodać, że nie musisz ograniczać się tylko do podstawowych szablonów, ponieważ możesz dokupić nie tylko te dostępne w katalogu WordPress, ale i oferowane przez indywidualnych twórców. 

Jak widzisz założenie własnego bloga na WordPress, wymaga dosyć dużej wiedzy z zakresu protokołu FTP, czy tworzenia baz danych MySQL. Mimo że wiele osób słyszało już o tych pojęciach, to nie wszystkie z nich potrafią podać ich dokładne wyjaśnienia. Taka wiedza jest natomiast bardzo przydatna podczas tworzenia własnego bloga.

WordPress ma co prawda intuicyjny panel w obsłudze, a użytkownicy go chwalą, jednak zastanów się — kto lepiej poradzi sobie z jego obsługą? Wykwalifikowany profesjonalista? Czy osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z blogowaniem i nie ma specjalistycznej wiedzy w tym zakresie? Jeśli uważasz, że pierwsza odpowiedź jest poprawna, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy SkyIT, która zajmie się procesem tworzenia bloga od A do Z.

Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Z najnowszego raportu e-Izby „Omni-commerce. Kupuję wygodnie” możemy dowiedzieć się, że zakupów online dokonuje aż 87% internautów. Porównując ten wynik do lat ubiegłych widać, że ich liczba stale rośnie. Działając w branży e-commerce, nie musisz więc martwić się pozyskiwaniem Klientów, ponieważ ich nigdy nie zabraknie. Dlaczego jeszcze warto założyć sklep internetowy? 

Własny sklep internetowy – korzyści

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się najdynamiczniej w całej Europie. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez eCommerce Europe. W porównaniu do państw zachodnich sprzedaż online w naszym kraju jest w początkowej fazie rozwoju. W obecnym roku wartość rynku handlu internetowego w Polsce wynosi 124,4 mld zł. Dla porównania — w roku 2020 wynosiła 88,7 mld zł, a w 2021 roku — 111,2 mld zł. Klienci coraz chętniej kupują w Internecie, ponieważ jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie muszą tracić czasu na dojazdy do sklepów stacjonarnych i późniejsze stanie w korkach. Mogą również w spokoju przejrzeć produkty, które ich interesują. Ponadto mogą kupować 24h / dobę. 

Niskie koszty prowadzenia działalności

Decydując się na otworzenie własnego sklepu online, możesz liczyć się z niskimi kosztami jego prowadzenia. Niektóre osoby mogą się zdziwić, ale przy zakładaniu sklepu internetowego nie musisz dysponować dużym kapitałem. Co więcej – jego otwarcie wcale nie musi być obarczone wysokim ryzykiem. Dlaczego? Wiele sklepów online funkcjonuje na zasadzie dropshippingu. W tym modelu za wysłanie produktów odpowiada dostawca, z którym nawiążesz współpracę. Ty natomiast zarabiasz na ustalonej przez siebie marży. W praktyce oznacza to, że nie musisz ani kupować towaru, ani go magazynować. Twój sklep internetowy odpowiada jedynie za przygotowanie dowodu zakupu. Samo zamówienie kompletują pracownicy hurtowni, którzy po jego przygotowaniu wysyłają je do Klienta. Wybierając dropshipping, nie musisz m.in. inwestować w lokal, czy zatrudniać pracowników.

Możesz również zdecydować się na fulfillment. Jest to jeden z modeli outsourcingu usług logistycznych. Usługodawca przejmie od Ciebie obowiązki, do których należy odbieranie dostaw i ich magazynowanie, kompletowanie oraz pakowanie zamówień, a także ich pakowanie i wysłanie do Klienta. Zarówno dropshipping, jak i fulfillment sprawiają, że prowadzenie sklepu online jest po prostu tanie. 

Dotarcie do większej ilości Klientów

Wcześniej napisaliśmy, że nie musisz martwić się pozyskiwaniem Klientów, ponieważ ich nigdy nie zabraknie. To prawda, jednak teraz rozwiniemy ten punkt. Sklep internetowy ma tę zaletę, że za jego pośrednictwem możesz wysyłać swoje produkty do Klientów na całym świecie. Mowa tutaj o sprzedaży globalnej. W przypadku sklepu stacjonarnego sprzedaż Twoich produktów ogranicza się do Klientów, którzy kupują w regionie, w którym taki sklep funkcjonuje. Co więcej – sklep internetowy działa 24h / na dobę. Dzięki temu użytkownicy mogą kupować Twoje produkty bez względu na porę dnia i nocy. Nie ograniczają ich więc godziny otwarcia sklepu. Ty natomiast możesz zarabiać przez cały czas. 

Zwiększenie rozpoznawalności marki

Sprzedaż online pozwoli Ci wypromować swoją markę skuteczniej niż w przypadku prowadzenia sklepu stacjonarnego. Wystarczy, że wykorzystasz do takiej promocji odpowiednie kanały. Należą do nich, chociażby reklamy Google Ads, profile Twojej firmy w mediach społecznościowych (m.in. Facebook, Instagram), reklamy we wspomnianych już social media, remarketing, czy nawet własny kanał na YouTube. 

Możliwość sprzedaży wielokanałowej

Jeśli prowadzisz już sklep stacjonarny, rozpoczęcie sprzedaży internetowej pozwoli Ci wesprzeć działający już biznes. Sprzedaż wielokanałową nazwiemy zarówno multichannel, jak i omnichannel. Druga z nich jest o wiele lepsza, ponieważ Klient, który kupi produkty w Twoim sklepie stacjonarnym, a następnie w sklepie internetowym wynosi z takich zakupów spójne doświadczenie zakupowe. W przypadku omnichannel bardzo ważne jest zintegrowanie prowadzonych działań we wszystkich kanałach sprzedaży. Jest on skoncentrowany na Kliencie i budowaniu jego nowych doświadczeń, a nie tylko na samym produkcie (jak w przypadku multichannel). Sklep internetowy w obecnych czasach jest wręcz niezbędnym uzupełnieniem sklepu stacjonarnego.

Chciałbyś założyć sklep internetowy, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Kwestie techniczne są Ci obce? Nie wiesz, jaką grafikę wybrać, aby przyciągała uwagę Klientów? Jeśli tak, serdecznie zapraszam do skorzystania z usług. Działam w obrębie województwa dolnośląskiego (m.in. Wrocław, Jawor, Legnica). Zespół współpracowników zadba o każdy szczegół, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego Klienta i sprawi, że Twój sklep zyska rozpoznawalność na bardzo wysokim poziomie.  

Content marketing – dlaczego warto z niego korzystać?

Content is King – to jedno z najpopularniejszych zdań w marketingu. Właściciele stron internetowych doskonale wiedzą, że dobra treść pozwoli zaistnieć ich firmom w Internecie. Możesz teraz zapytać, czy istnieje jakieś potwierdzenie tego, co napisaliśmy. Oczywiście, że istnieje – według raportu Visme z 2021 roku aż 95% nabywców B2B podczas oceny danego biznesu wskazuje treść jako najbardziej wiarygodny wskaźnik zaufania. Zainteresowany? Jeśli tak, koniecznie czytaj dalej. 

Continue reading „Content marketing – dlaczego warto z niego korzystać?”